لطفا منتظر بمانید

 

سنجش عوامل تنیدگی زای حرفه‌ای

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که شغلتان تا چه حد روی سلامت روان شما تأثیرگذار است؟ بسیاری مواقع، تنش‌ها و فشارهای حرفه‌ای را به عنوان واقعیتی اجتناب‌ناپذیر در زندگی قبول می‌کنیم و شاید ندانیم که این فشارها همیشه تنها با پذیرش و سازگاری از بین نمی‌روند، بلکه به ناهشیار ما رانده شده و موجب مشکلاتی دیگر از قبیل دردهای جسمانی، افسردگی و بی‌انگیزگی می‌شوند و از سویی در محیط کار هم بی‌علاقگی و افت بازدهی را در پی دارند.
سنجش عوامل تنیدگیزای حرفه‌ای (MJS؛ اسپکتور و جکس، 1998) با هدف‌ ارزیابی عوامل تنش‌زا در محیط‌های کاری و فشارهای ناشی از شغل افراد تهیه شده و ثأثیر این عوامل را بر سلامت روانی آنها می‌سنجد.


چرا باید این سنجش را انجام دهم؟  

گام اول پیش از هر تصمیمی، شناخت است. اگر فکر می‌کنید بسیاری از مشکلاتی که در زندگی با آن مواجه هستید ناشی از فشارهای شغلی است و محیط کاری شما بار سنگینی به شما تحمیل کرده و احتمالاً باعث آسیب‌های جسمی و روانی خواهد شد، قبل از هر چیز می‌بایست نقاط ضعف خود را در ارتباطات کاری شناسایی کنید و میزان آسیب‌پذیری خود را بسنجید. با استفاده از این سنجش منحصر‌به‌فرد می‌توانید فشار واقعی حاصل از شغلتان و صدماتی را که در نتیجهٔ آن می‌تواند متوجه شما باشد کشف کنید و پیش از آغاز یک کار جدید یا ترک شغلتان درست‌تر فکر کنید و با شناخت قدم بردارید. ابتدا باید بدانید تنیدگی حرفه ای در حقیقت چیست و چطور می‌تواند آسیب‌زا باشد.اعتبارسنجی    


استورا، م. (1376). تنیدگی یا استرس بیماری جدید تمدن. ترجمه پ. دادستان. تهران: انتشارات رشد (تاریخ انتشار اثر به زبان اصلی، 1991).
Spector, P. E. (2002). Employee control and occupational stress. Current Directions, 11, 133 – 136.
Spector, P. E., & Jex, S. M. (1998). Development of four self-report measures of job stressors and strain: Interpersonal Conflict at Work Scale, Organizational Constraints Scale, Quantitative Workload Inventory, and Physical Symptoms Inventory. Journal of Occupational Health Psychology, 3(4), 356–367مخاطب گرامی؛

تعداد سوال: 20
زمان مورد نیاز: بین 15 تا 20 دقیقه
درصورتی‌که موفق به تکمیل پرسشنامه در زمان معین نشدید، بهتر است برای انجام مجدد یک ساعت بعد مراجعه کنید.
شرایط پاسخگویی: محیطی آرام، خلوت و فارغ از فعالیت‌های روزمره
توضیحات: لطفاً هر سؤال را به دقت بخوانید و گزینه‌ای را که نزدیک‌ترین پاسخ به نظر شماست علامت بزنید. پاسخ درست یا نادرست وجود ندارد.